От тази година в сила е ново данъчно облекчение - за ремонт за недвижим имот.
Данъчно облекчение ще може да се ползва, ако при ремонт на жилище за платените средства за труда на майстора е дадена касова бележка или документ.
Той трябва да е стойност 2000 лева, а отстъпката е 200 лева и разхода ще се впише в данъчната декларация на собственика на жилището. Отстъпката важи само за труда на майстора, но не и за вложените строителни материали.
От друга страна майсторът трябва да е регистриран търговец. Така ще има по-голяма прозрачност и отчетност.
Облекчението е в размер на 200 лв. или с данъчната терминология 2000 лв. данъчна основа, като това са именно разходите за труда на майсторите.
Имотът трябва да е на територията на страната, а лицето искащо облекчението, да е собственик ли съсобственик на жилището.
Ремонтът трябва да е извършен от местно лице или гражданин на ЕС. Нужни са и документи за реално извършения ремонт. Тези документи не се подават с данъчната декларация, но може да се изискат при проверка.
Човекът, извършил ремонта, и собственикът на жилището, не трябва да са в хипотезата на свързани лица, уточниха от НАП.
Зареждане ...


08:33 / 11.01.2022
900






Facepalm
на 11.01.2022 г.
Значи ако реша да сменя балатумите на целия апартамент при родителите ми със качествен ламинат и подложка, и реша да пребоядисам сам, защото не съм с 2 леви ръце в заника, ще ми "облекчат"само 15-20 от надника на монтажника на паркета??? Да ви пикая на облекчението!
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.