От днес е задължително електронното направление за хоспитализиция, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването.
Въвеждането на електронната хоспитализация ще улесни както пациентите, които вече няма да носят хартиени документи, така и лечебните заведения, където регистрацията на пациент ще отнема няколко секунди. Процесът от постъпването на пациента в лечебното заведение през диагностиката и лечението му до издаването на епикризата става дигитален. Всички медицински документи ще бъдат част от съответното пациентско досие. Чрез Националната здравно-информационна система (НЗИС) в реално време ще може да се удостовери в кои болнични структури колко пациенти с какви диагнози и кога са постъпили, както и как са лекувани. НЗИС ще дава информация в реално време и за наличните свободни и заети легла не само на ниво лечебно заведение, но и на ниво клиника/отделение.
Данните за пациентите и дейностите се изпращат към НЗИС чрез електронен подпис на лекар или технически сътрудник, напомниха от Българския лекарски съюз. За тази цел всяко лечебно заведение трябва да има специализиран софтуер с последна актуална версия, която да отговаря на изискванията на НЗИС. От съсловната организация обръщат внимание на осигуреността със стабилна интернет връзка за предаване на данните от локалния софтуер към НЗИС.
Резултатите от проведените лабораторни изследвания се генерират автоматично от болничната система към НЗИС, допълват от лекарския съюз.
При възникнали затруднения и въпроси изпълнителите трябва да се свържат с разработчика на софтуера, който се използва в лечебното заведение.
Зареждане ...


08:59 / 01.08.2022
451




Анонимен
на 02.08.2022 г.
Тъй като часът на постъпване за спешни пациенти е изключително важен,кое по-напред регистрация или медицинско обслужване.Иска се всичко от лекарите,техни са електронните подписи и отговорности.Като че ли не е мислено за спешни случаи.Нужно е да се клонират спешните лекари,по един за компютъра и за пациента.
Анонимен
на 02.08.2022 г.
Не са обмислени безброй ситуации.Флашката с електронен подпис е по- важна от лекаря и пациента.Без нея не може да се работи лекар не съществува дори да е на работата Тежко ни
Анонимен
на 01.08.2022 г.
каша пълна каша
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.