Писателят Роси Антов живее в Пловдив от години. Автор е на книгите "Ключ за жива вода. Разкази“ и "Есента на нежния циник“. Представяме ви кратък негов разказ за особеностите на българския характер, в който ще намерите и едно интересно обяснение в любов към Пловдив
Значи умирам от кеф като прочета, че България е най-красивата страна. Умирам от кеф като прочета, как някой се възмущава, че е платил 300 лева за една нощувка и 20 лева за една бобена яхния. Умирам от кеф, когато някой реве, че е отишъл да почива, а около него е бетон. Абе, въобще напоследък умирам от кеф. И преди да умра, си мисля.
България далеч не е най-красивата страна. Цялата земя е красива. Красиви са ледовете и снеговете по полюсите. Красиви са островите в южните и северни морета. Красиви са пустините, моретата, планините, езерата… Та се чуда.
Абе, българино, кат си решил да едеш боб за 20 лева, що ревеш!? Да беше седнал у съседната кръчма. Там бобът е два и пеесе. И е по-убав. Ама най-много умирам, когато некой ревне от застрояването.
А се е набутал у най-застроеното. А около него десетки хиляди квадратни километри пустош. ¾ от бреговете на морето са пусти. Кво дириш у бетона!? Има селца. Има пусти плажове. Има гора. Явно си мазохист. Буташ се в бетона и не може да видиш красотата на крачка от бетона. То да беше само морето. Ама навсякъде е така.
И после ревете. Ми огледайте се. Искате красота. Има я навсякъде. Тръгнете с колата ей тъй. Нанякъде. Без да търсите нищо. И ще намерите какво ли не. Ще останете изумени от красотата, която сте подминавали, защото я няма в туристическите брошури и рекламни диплянки. Има я навсякъде. Вие избирате.
Днес говоря с един познат. Вчера били в Пловдив. Пили бира в капана. 5 лева бутилката. Ми толкоз е. Щом някой иска да пие бира за 5 лева. За да усети духа на Капана. Абе, братчед, духът на Капана не е в бирата по пет лева. Той е другаде, ама не си го видял. Той е в момичетата и момчетата, дрънкащи на китара. Взели по бира от некое магазинче в Капана. За левче.
Духът на Капана е в атмосферата по уличките на Капана. В смеха по нощите. В хората, ходещи, седящи, водещи кучета, хранещи котката под масата и целуващи се. Той е в езиците от цял свят, които може да чуеш по тесните улички. Той е в турското кафе, арменските сладки и арабските дюнери. Той е в хилядолетните зидове и колони. Той е в православния храм, католическата катедрала, джамията и синагогата. Които не си пречат. Разбра ли, братчед, къде е духът на този квартал.
Ако не си, зарежи бирата. Отиди до амфитеатъра. И там има бира за 5 лева. Ама не е задължително да ги даваш за бира. Може да ги дадеш на жената, която проси. Не, че няма пари. Има сигурно повече от среден български бизнесмен. Но проси. Това също е духът на Капана. Но духът е и в книжарниците. И галериите. Духът е и в онази тоалетна на едно кафе в Капана. Пълна с книги…
Това е. А ако не искате да виждате хора, скъсайте туристическите брошури, затворете очи и поставете пръст на картата. И после отидете там. Ще останете изненадани от това, което ще видите. Само трябва да се вгледате.
Зареждане ...


13:48 / 13.08.2022
875






isabella
на 15.08.2022 г.
"Писателят Роси Антов живее в Пловдив от години." .....Ясно, дошъл е от някое село и дава акъл. Моят род живее в Пловдив отпреди Освобождението, не сме се набутали ние в панела, панела ни го набутаха на нас, заради такива като тоя селянин....
greda
на 15.08.2022 г.
НекъФ, п**ка майна, серящ лайна, набеден за писател, се прави на Кафана познавате... СУС БЕ, СОСКЕ МА, п**ка майна дрискаща лайна, я 'земи да усетиш духа на Столипиново, па после духа на гара Филипово, и тъкмо ще си се научил на "Духа"-не....
Популярен
на 14.08.2022 г.
Публикацията е страхотна, защото живея в този град и напълно вярно описва "духа" на Капана. А някои автори от коментарите не могат да разбират за какво става дума. Така че да хейтърстват.
Даря Ангелова
на 14.08.2022 г.
Познавам, макар и бегло, Роси Антов.Човекът е много интелигентен,добряк ,със страхотно чувство за хумор и е пловдивчанин.За животните душа дава.Отгледал си е детето, вече голямо. Та недейте така към човек ,когото пък въобще не познавате... А в тая статия е тотално прав.
kotsifulcrum
на 13.08.2022 г.
Кой писател???
локомотив пд
на 13.08.2022 г.
И аз умирам от кеф Пловдив да се изчисти от селяни но уви.Капана си е Пловдив .
Poco loco
на 13.08.2022 г.
Аз пък умирам от кеф, че отдавна скъсах с БГ. С БЕЗДАРНИ писатели, шоумени и крадливи политици и мутри
Баба Вуна
на 13.08.2022 г.
Ало писателя,много си прост Отиди ти на село,бе пич.Ама с децата.Та като вдигнат температура и най-близката болница е на 50км.какво ще правиш,бе.4поколение съм пловдивчанка и ти казвам,духът на Пловдив изчезва.
Амбър от Коту
на 13.08.2022 г.
А бе пич! Ясно е, че един пирон не си забил в тоя град! Ясно е, че имаш повече пари отколкото ти трябват и много ги разбираш нещата, ама едно не си разбрал! Българинът се трепе от сутрин до вечер и му трябва справедливост.....да, мрънка, но ако скоро няма справедливост, той сам ще я потърси и тогава за такива лаладжии като теб и за великаните с парите ще стане страшно, ще стане АД.....никой не е пренаписан историята, а тя се повтаря!!!
Потребител 1
на 13.08.2022 г.
Аз пък съм съгласен с казаното.
КЗУ
на 13.08.2022 г.
Човече, духа на капана въобще не е в това което казваш. Поредния новоизлюпен пловдивчанин. Моля ви се, то е ясно че няма да си отидете ама поне спрете да давате съвети на местните.
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.