ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Проф. Григор Димитров: Здравната система е небалансирана, работи неефективно и е силно бюрократизирана
©
Здравната система е небалансирана, работи неефективно и е силно е бюрократизирана. Доверието към системата е на критични равнища, а доплащанията непрекъснато се увеличават. Главната причина за критично й състояние е лошото й финансово състояние, породено непоставянето й като приоритет за управляващите. Това каза в предаването "Метроном" на Радио "Фокус" проф. Григор Димитров – член на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) от квотата на Българската стопанска камара.

"Нашата система е насочена да ни ликува, а не да ни предпазва от това да не се разболяваме", посочи още той и добави, че повечето от разходите, които се правят, около 75%, отиват за болнична помощ и за лекарства, и изцяло доминират спрямо дейностите, които са свързани с превенцията и профилактиката. Липсата на визия за развитието на здравната система, както и честата смяна на ръководните кадри, води до липсата на приемственост на решенията и следване на една обща политика.

"По същество имаме много партийност и популизъм, т.е. използване на здравеопазването за решаване на партийни проблеми, а нямаме дългосрочна национална здравна политика", каза още той. 

Според Димитров големият проблем, който държавата не решава, е съотношението между социалните фактори и пазарните фактори, като здравната система се комерсиализира прекалено много.

"Много често средствата, които са в Здравната каса се използват за социални проблеми – нещо, което е роля и функция на държавата, а не с нашите вноски да се решават належащи проблеми от системата. За да облекчи бюджета си държавата, прехвърля дейности, които се финансират от нашите вноски", посочи той.

"От една страна ние отделяме много малко средства, а от друга страна, ние сме прекалено бедни, за да може да се позволим по-големи средства. Вторият фактор, който също е много важен, когато говорим за ефективност, е, че имаме неефективна структура на разходите на системата. Близо половината от средствата, които се изразходват за здравеопазване, са за сметка на джоба на българина, което за страните от Европейския съюз е порядъка на 15-25%", каза той и прогнозира, че в следващите години няма да има този ръст на средствата от последните 1-2 години, които влизат в системата на здравеопазването, което ще се отрази негативно върху здравната система у нас.

Необходима е да се направи преглед на цялата здравна система, на нейната структура и ефективност, да се преструктурира и едва тогава да се финансира, каквото е предложението на Българският лекарски съюз, а именно увеличение на процент от БВП за здравеопазване и адекватно финансиране на здравната система.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Градският транспорт в София
Купа на България сезон 2024/2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Президентът внася в НС предложение за национален референдум за еврото
24 май: Ден на славянската писменост и култура
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията