Близо 16 000 души в България получават пенсия за първа категория труд, показват данните на НОИ. Това са само 1% от пенсионерите у нас.
За втора категория труд пенсия взимат близо 35 700 човека, а за най-масовата трета категория – 752 000 души. Най-много българи са се пенсионирали със смесен стаж – 722 хиляди човека, или близо половината пенсионери в страната.
Само за миналата година едва 20 души са се пенсионирали с първа категория труд, а 72-ма – с втора. От общо 48 358 нови пенсионери през 2021 г. 48 000 души са полагали трета категория труд или са имали смесен осигурителен стаж. Пенсионерите у нас същото намаляват, показват още данните на НОИ. В началото на годината те са били над 2,1 милиона души, докато в края на 2021 г. вече са 2,05 млн. души.
Добавката от 120 лева от октомври до декември 2021 г. е вдигнала средната пенсия у нас на 600 лева през трите месеца, показват данните на НОИ. Ако обаче я изключим от пенсиите, то средната за трите последни месеца на миналата година пада до 481 лева.
За цялата 2021 г. средната пенсия у нас е била 536,71 лева, като най-висока е тази за стаж и възраст – близо 567 лева, а най-малко пари взимат занаятчиите и частните търговци – 421,44 лева.
Колко пенсионери взимат над 1000 лева на месец?
Най-високи възнаграждения за старост получават хората, работили в системата на Министерството на отбраната и МВР, като средната пенсия в силовите структури гони 900 лева.
Тези суми се получават, ако включим в размера на пенсиите добавките от 50 лв. и 120 лв., изплащани към пенсиите за месеците от януари до декември през миналата година.
Ако тези добавки не се включат, то средната пенсия пада на 486 лева, а тази за стаж и възраст – 490 лева. Намаляват и парите на работилите в отбраната и полицията – те взимат средно по 670 лева.
Зареждане ...


14:03 / 19.03.2022
643






Анонимен
на 21.03.2022 г.
Има пенсионери с 40 год.стаж и пенсия 370 лева ,работила съм като военен служител.
Анонимен
на 21.03.2022 г.
А защо полицаите са с толкова привилегии? Получават право на избор кога да се пенсионират. Получават сума ти заплати на куп .Докато са в системата масово работят на още ПОНЕ едно място. А като се пенсионират пак продължават да работят в системата. Същото се отнася и за пожарникари и военни !!!!
Анонимен
на 20.03.2022 г.
Ако може да вметна - защо никой не казва, че полицаите имат две възможности за ранно пенсиониране, освен по чл.69 от КСО, те се възползват и от чл. 69б от КСО. Крайно несправедливо спрямо всички обикновени хора.
Aardvark
на 19.03.2022 г.
То вече полиция няма. Понижиха я в милиция
Анонимен
на 19.03.2022 г.
Не е ли срамно точно полицаите които освен че неоправдано рано се пенсионират, да получават и най-високите средни пенсии?
Варава
на 19.03.2022 г.
И кое е важното?
Вили Павлова
на 19.03.2022 г.
И кое толкова му е важното - колкото ти подхвърлят - толкова вземаш!
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.