Цената на яйцата за Великден няма да се повиши и ще се запази на сегашните си нива. Това прогнозира за Радио Варна Даниел Божанков, председател на Асоциацията на промишленото птицевъдство. По данни на Евростат цената на едно яйце е около 30 стотинки без ДДС, допълни Божанков.
5 милиона яйца на ден се произвеждат у нас, а консумираме около 3 милиона. В България има свръхпроизводство на продукта и затова се търсят и нови пазари.
На едро цената на българските яйца е сред най-ниските в Европа, което е основната причина за търсенето, каза още Даниел Божанков. Близо 20% от продукцията излиза за пазари в Гърция и Франция. Междувременно по данни на Евростат България е на четвърто място сред страните от Европейския съюз, в които през януари яйцата поскъпват най-много спрямо първия месец на предходната година. Даниел Божанков прогнозира, че цената за потребителя може скоро да се понижи:
"Има предпоставки за това. Цените на фуражите започнаха леко да спадат, цените на горивата също. Сега, разбира се, има еуфория около Великден. Надяваме се да няма ескалации от страна на търговците", каза Божанков.
За Великден не се очаква да има промяна в цената, допълни той, но уточни, че е много трудно да се правят конкретни прогнози.
Зареждане ...


09:40 / 22.03.2023
730





Анонимен
на 22.03.2023 г.
Не копувайте за Бога ,беше го казал един премиер.Не само яйцата а за месо ,олио захар и брашно да нямат 4-5 дни да не влизаме в хранителните магазини да нямат парични приходи и ще почнат сами да пазаруваме на по ниски цени ?!
Анонимен
на 22.03.2023 г.
Помолете се на кокошките като молебен за дъжд може и да ви огрее
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.