България гони 70 руски дипломати, работили срещу интересите на страната, заяви вчера в парламента премиерът в оставка Кирил Петков.
Защо се стига до отзоваване на безпрецедентен брой дипломати - темата в "Денят започва" коментира дипломатът Стефан Тафров.
Фундаменталната причина е, че Русия обяви България за вражеска страна и презумпцията е, че нейните дипломати на наша територия са заплаха за националната сигурност, обясни Тафров.
Русия е много по-масивно представена в България отколкото България в Русия, разликите са в десетки пъти и е време да се сложи край на това положение, защото основният принцип в дипломацията е реципрочността, категоричен е той.
По думите на дипломата, руската посланичка в България "се държи изключително нагло и отдавна трябваше да бъде изгонена и тя".
Ясно е, че за нашите служби присъствието на толкова голям брой руски дипломати е изключително бреме, защото те трябва да следят тяхната дейност, а това изисква ресурси, обясни още дипломатът.
Това, че този акт се случва по време на срещата на върха на НАТО, е съвпадение, смята Тафров.
Зареждане ...


08:52 / 29.06.2022
807




Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.