Евентуална промяна на Наредба 17 на МРРБ няма да узакони употребата на мигащата зелена светлина на светофарите в София.
Това заявиха в "Денят започва" по БНТ председателите на Европейския център за пътни политики Диана Русинова и на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България Красимир Георгиев.
Припомняме, че мигащата предупредителна сигнализация на столичните кръстовища беше въведена експериментално преди няколко години. Оказа се обаче, че употребата й не е регламентирана в закона. Освен това противоречи и на Виенската конвенция за пътните знаци и сигнали, по която България е страна.
След сигнал на български гражданин в европейската прокуратура Столична община се принуди да премахне мигащата зелена светлина на всички 300 светофари в града, на които беше монтирана. От общината настояват министерството на регионалното развитие и благоустройството да промени Наредба 17, за да можое отново да инсталира предупредителния сигнал. Според общината мигащата зелена светлина повишава пътната безопасност в града.
Според Диана Русинова и Красимир Георгиев обаче, промяната в наредбата няма да реши проблема, защото страната ни е поела ангажимент по Виенската конвенция за пътните знаци и сигнали.
Според експертите е най-разумно възможно най-бързо да бъдат възстановени таймерите на светофарните уредби.
Зареждане ...


09:31 / 17.11.2021
465






Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.