Въпросът за преместването на паметника на Съветската армия от центъра на София беше повдигнат в четвъртък от Столичния общински съвет. "Управляващите столицата делегираха подкрепа и го възложиха на мен. Това е действие, което изисква кооперация между София и държавата", каза в студиото на Нова телевизия кметът на район "Средец" Трайчо Трайков.
От Паметника на Съветската армия ще бъдат махнати само фигурите.
"Смятам, че подобни паметници имат своята художествена, историческа и естетическа стойност. Те трябва да са на разположение на тези, които искат да ги видят, но не и да изпълняват функцията, заложена при построяването им. В решението на БКП ясно е записано, че монументът трябва "да оказва идеологическо и политическо въздействие" върху хората", каза кметът на района.
"Има акт за държавна собственост, но няма разрешение за строеж. Държавен е, но областните управители не са много сигурни дали го искат. Столична община трябва да се разпореди, тя твърди, че не може без разрешение от държавата", обясни казуса Трайков.
Зареждане ...


10:54 / 02.03.2022
933




Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.