Къщата-музей на Христо Смирненски в София отваря врати след 18 годишен ремонт и реставрация. Години наред сградата беше с течащ покрив, изпочупени прозорци и мазилка, която се рони. Сред най-интересните експонати, които могат да се видят в музея, са фотоапаратът на Смирненски, неговият театрален бинокъл, както и шал, който е получил като подарък от своята годеница.
"Аз съм сигурен, че ще има добра съдба, защото до този момент много български училища са проявявали иинтерес да я разгледат. Смятам, че ще има интерес и от българските писатели. Ние се стремим да правим мост между минало, настояще и бъдеще и ще организираме литературния салон, който от есента ще заработи и ще събира днешните големи български писатели и поети", каза директорът на Националния литературен музей Атанас Капралов пред БНТ.
Поезията на Христо Смирненски и стихове, написани в негова памет, прозвучаха на откриването. Гости на тържеството бяха вицепрезидентът Илияна Йотова и заместник-министърът на културата Юрий Вълковски. Днес входът и безплатен, а къщата-музей работи до 18 часа.
Зареждане ...


14:13 / 15.06.2022
660





Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.