Най-старото училище в София - 60 ОУ “Св. св. Кирил и Методий", навършва 180 години. За изненада на мнозина, то не се намира в центъра на града, а в един от крайните квартали - “Бенковски".
Още по време на турското робство - през 1842 година - поп Георги Величков от село Локорско събира група момчета и започва да ги обучава в стаичка към селската механа в село Биримирци. До Освобождението дейността на училището е укривана от официалната власт, защото гръцкото духовенство настоява учебният процес да се води на гръцки език.
След освобождението в училището започват да се събират деца от съседните села и квартали - “Орландовци", “Обрадовци", “Малашевци" и Кубратово. През 1902 година се сдобива със собствена сграда, а по-късно става и прогизмназия. В последствие в годините преди Втората световна война започва да служи и като трапезария за крайно бедни деца.
Оттогава училището активно работи за популяризиране на образованието сред децата от околните квартали.
Председателят на комисията "По транспорт и пътна безопасност" - Карлос Контрера посети 60 ОУ "Св.св. Кирил и Методий" в столичния квартал "Бенковски", през месец април тази година.
Освен желанието на директора да бъде изградена площадка по пътна безопасност в двора, Контрера бе помолен да помогне за възстановяване на навеса на спирката на автобусите посока кв. "Кубратово" (точно пред училището), който след преасфалтиране изчезва безследно. Контрера подари портрети на водачите на Априлското въстание.
Зареждане ...


14:34 / 11.05.2022
906







Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.