В село Бистрица бе открита строителната площадка на бъдещата детска градина с капацитет от 4 групи. Това става в изпълнение на Договор № РПН21-ДГ56-146/22.04.2021 г.  за "Инженеринг - проектиране, изпълнение на СМР, авторски надзор, изготвяне на екзекутивна документация, включително оборудване и обзавеждане на целодневна детска градина с капацитет за четири групи в с. Бистрица -УПИ 1 - от кв.57 по действащия регулационен план на с. Бистрица, район Панчарево". 

Договорът бе сключен след като бе проведена процедура по възлагане на обществена поръчка.

"Днешното събитие беше дълго очаквано както от жителите, така и лично от мен. Работя за това още от времето, когато бях кмет на селото. От първия ден в качеството си на районен кмет с екипа ми правим всичко зависещо от нас да осигурим места в детски заведения за всички деца в район “Панчарево". Тези ни усилия ще продължат и през настоящата година", коментира кметът на СО - район "Панчарево" Николай Гюров.

За да започне строителството в с. Бистрица, беше необходимо да бъде преместена здравната служба. От първите дни на 2022 година д-р Валентина Петрова приема в новия си кабинет до кметството.

В тържественото откриване участваха зам.-кметът на Столичната община Мирослав Боршош, Мария Минчева, директор на дирекция "Образование“, депутатът в 47-ото Народно събрание проф. Асен Балтов, Самуил Попов, кмет на с. Бистрица, директорките на училището и детската градина в с. Бистрица, много родители, в партньорство с които бе осигурено финансирането от Столичната община, представители на строителите от "Аргогруп Екзакт“ ООД, служители на компанията за строителен надзор и др.

На строителната площадка бяха и всички ангажирани с проекта от районната администрация: зам.-кметовете на района д-р инж. Даниела Христова и инж. Ирина Войнова, главният архитект на района Румен Несторов, главният инженер Николай Цеков, инж. Поли Димитрова, началник на отдел "Контрол по строителството", инж. Александър Пильов, началник на отдел УТК и много други. Тържественият старт на строителството бе даден с водосвет, отслужен от отец Павел Димитров, предстоятел на храм "Св. Георги“ в с. Бистрица, последван от символична първа копка.

Фирмата-изпълнител има 280 календарни дни да завърши строително-монтажните работи и да оборудва и обзаведе сградата.

"Надявам се, че до края на тази години детските градини в с. Казичене и с. Бистрица ще приемат първите деца. Бих искал да благодаря от сърце на екипа ми и на всички служители от районната администрация, на активните жители на с. Бистрица, на Столична община. Защото днешното събитие е успех, базиран на обединената ни енергия за изграждане на новата детска градина", категоричен бе кметът Гюров.