Столичната община въвежда онлайн връзка с жестов преводач за
административно обслужване на глухи и сляпо-глухи граждани. Това е една от мерките, която екипът на кметът Йорданка Фандъкова включва в Плана за действие по въвеждане на административно обслужване на глухи и спяпо-глухи граждани. Предстои Планът да бъде одобрен от Столичния общински съвет на заседанието в четвъртък.
Глухите лица ще бъдат обслужвани на специално гише, обозначено с указателна табела и съответния знак, както и оборудвано с техническо средство за осъществяване на тристранна онлайн връзка при административното им обслужване. Всяко глухо и сляпо-глухо лице има право да бъде придружено от преводач от Списъка на преводачите на българския жестов език или избаран от него.
Предстои в Столичната община да бъдат назначени преводачи на български жестов език, които ще бъдат част от екипа на контактния център и ще обслужват глухи и сляпо-глухи лица в работно време на администрацията. До края на 2022 година тристранната онлайн връзка ще бъде въведена в Столичната община, в
24-те районни администрации и съответните данъчни служби, а през 2023 година ще започне въвеждането и във всички останали звена на общината, общински дружества, предприятия, общински културни институти и други.
Друга мярка в Плана за действие е създаването на рубрика, насочена и разпознаваема от глухи и сляпо-глухи лица на електронния портал на Столичната община. В рубриката ще се публикуват видеоматериали на български жестов език по темите транспорт, социални услуги и спортни дейности, които ще бъдат поетапно надграждани и актуализирани при необходимост.
Ще бъдат приети и правила, които да се следват при административното обслужване на глухи и сляпо-глухи лица и които освен в писмен вид, ще бъдат достъпни и като видеоматериал на български жестов език.
Предстои да се организират и обучения, насочени към администрацията на Столичната община относно живота, културата и идентичността на глухите и сляпо-глухите лица, както и основна информация за Закона за българския жестов език, което ще допринесе за осигуряване на възможност за познаване в най-голяма степен на живота, културата и идентичността на глухите и сляпо-глухите лица.
Планът за действие с мерки за въвеждане на административно обслужване на глухи и спяпо-глухи граждани е разработен от Консултативен съвет по въпросите, свързани с административно обслужване на глухи и сляпо-глухи граждани. Участие взеха представители на глухата общност, избрани на конкурсен принцип, общински съветници, секретарят на Столична община, заместник-кметът по Дигитализация, иновации и икономическо развитие, кметове на райони и експерти и се председателства от общинския съветник Анна Стойкова.
Участието на представители на глухата общност в Консултативния съвет, беше важно условие и гарант, както за правилното разбиране на Закона за българския жестов език, така и за неговото прилагане в частта "административно обслужване“.
Зареждане ...


10:39 / 05.07.2022
946





Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.