Преди точно 143 години, на 03.04.1879 г., във Велико Търново, депутатите от Учредителното Народно събрание, избират София за столица на България.

В края на същата година е изготвен и първият градоустройствен план, наричан още “Батенбергов", който виждате на схемата, написа във Фейсбук кметът на "Слатина" Георги Илиев.

Интересен факт е, че към датата на избора за столица, София е имала 11 694 жители, а година по-късно, при официалното преброяване, те вече са 20 856, пише още районният кмет.