Кметът на район "Средец" - Трайчо Трайков, съобщи във Фейсбук, че ремонтът на подлеза при Румънското посолство напредва. Реновацията включва:

- демонтаж на всички търговски и рекламни съоръжения (след приключването ще бъдат възстановени една част от тях и те ще функционират).

- демонтаж на окачен таван и монтаж на изцяло нов.

- демонтаж на стара и изграждане на изцяло нова електрическа инсталация.

- изграждане на достъпна среда. Рампи на вътрешните денивелации и два асансьора (един на изхода към посолството, един на изхода към спирката в посока телевизионната кула).

- Залагаме и електрически инсталации за бъдещи решения при другите два изхода;

- почистване и възстановяване на облицовка по стени.

- почистване и възстановяване на настилки, включително на стълбищата;

Изготвили сме и проект за две нови пешеходни пътеки в близост до подлеза, за да са лесно достъпни двата входа с асансьор - на ул Цар Иван Асен II и на бул Шипченски проход при острова на трамвайната спирка (за втората говорихме с колегата Георги Илиев - кмет на Слатина, тъй като това вече е откъм страната на поверения му район).

Другите снимки, които Трайков публикува са от Борисовата градина, където в района на алпинеума (за който също има планове да бъде възстановен) са останали няколко дървета от едновремешния японски кът.

Кметът на "Средец" е посетил мястото заедно с представител на посолството на Япония и директора на ОП "Паркове и градини", за първоначална оценка на възможността да бъде създаден отново.