Столичната община предлага два проекта за борба с домашното насилие с фокус към жертвите, които са деца и жени. Единият е за разкриване на защитено жилище – вид кризисен център за пострадали от домашно насилие, а другият за получаване на безплатна правна помощ.

"Ще можем да окажем помощ поне на 130 -140 пострадали. Това може да стане чрез обаждане на горещата линия, а в кризисните центрове могат да насочват към полицията или към неправителствени организации“, обясни Георги Георгиев – председател на Столичния общински съвет, цитиран от bTV.

Той обясни, че в защитеното жилище ще може да се остане до 6 месеца, а издръжката е за сметка на общинския бюджет. В защитеното жилище ще се предлага подслон, храна и уют, както и консултации с психолози.

По думите на Георги Георгиев за 2020 г. има издадени над 3000 ограничителни заповеди за пострадали от насилие жени и деца. 

"Идеята е да затворим кръга от необходимата защита и закрила, когато към органите на реда се обърне лице, което е пострадало от домашно насилие“, отбеляза Георгиев.

Жилището остава с неизвестен адрес за обществото. За него ще са необходими около 160 000 лв. за период от 1 година.

"Проучваме различни имоти – няколко апартамента и къщи. Ще вземем решение за конкретно помещение на закрито заседание на СОС, а до лятото този център трябва да заработи“, каза още Георги Георгиев.

Вторият проект е за създаване на правна клиника. С тази услуга на пострадало от насилие лице ще може да се окаже правна помощ, наред с психологическата и терапевтичната.

"Това ще е помощ и помощ за правни проблеми – издаване на ограничителна заповед или друг вид правна помощ. Не всеки може да си позволи адвокат – предвиждат се дейности по консултиране и насочване към правни услуги, по този начин ще осигурим безплатна правна помощ на жертвите“, обясни Георги Георгиев.