ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Лекар: Болните от грип могат да заразяват други хора до 5 дни след появата на първите симптоми
Автор: Екип Sofia24.bg 22:54 / 01.02.2022Коментари (0)815
©
Д-р Божидар Митев е УНГ-специалист в Университетска болница – Пловдив. Извършва консултативно-диагностични прегледи и лечение на заболявания на слуха, носа и гърлото; травматични перфорации на тъпанчевата мембрана; остра и хронична хрема; остър и хроничен синуит; алергичен ринит; остър и хроничен ларингит; изкривена носна преграда (септопластика); носна полипоза (ендоскопска безкръвна хирургия на носа и синусите); поставя ботулинов токсин. 

Д-р Митев има следдипломни квалификации, като от 2020 г. е аудиолог, с право да извършва аудиометрично изследване на слуха и тимпанометрия. Член е на Българския лекарски съюз и на Европейското ринологично сдружение.  Ето какво сподели той пред сайта zdrave.to и припомни основните характеристики на сезонния грип.

- Д-р Митев, бихте ли припомнили характерното за сезонния грип?

- Грипът е остро инфекциозно заболяване, за което е характерна висока заразност и повсеместно разпространение. При кашляне и кихане болният отделя капчици секрет, които могат да се разпространяват на метри от него и да бъдат вдишани от околните. Грипният вирус се разпространява и чрез контаминирани ръце, предмети и повърхности. Заболяването протича най-често с висока температура, обща отпадналост и уморяемост, болки по мускули и стави, кашлица, хрема и запушен нос. Понякога с гадене, повръщане и разстройство. 

Друг характерен белег е, че при тежко протичане грипът може да доведе до усложнения, като отит, риносинуит, ларинготрахеит, бронхит, пневмония. Но освен дихателните пътища, усложненията могат да обхванат и вътрешни органи, и мозъка, с прояви на възпаление на миокарда на сърцето – миокардит и на мозъка – енцефалит.

- Кои са очакваните през този грипен сезон щамове?

- През грипен сезон 2021/2022 г. очакваните за северното полукълбо щамове са "Виктория“, "Камбоджа“, "Вашингтон“ и "Пукет“. Всяка година заболяването води до сезонни епидемии, при които се заразяват около 10% от възрастните и 30% от децата. По данни на СЗО, около половин милион души от населението на Земята умира всяка годна от грип и грипни усложнения. 

Познати са 4 типа грипни вируси – А, В, С и D. А и B причиняват споменатите сезонни епидемии, като грипен вирус А е предизвиквал и световна пандемия, подобна на ковид в наши дни. С-вирусът води до по-леко протичащи инфекции, а D-типът не причинява инфекции сред хората. Грипният вирус тип А се разделя на подтипове, според наличието на 2 протеина по повърхността на вируса. А комбинацията от наличните по повърхността на вируса протеини, заедно с годината на изолиране и географското място, дават научното наименование на конкретния вирус. 

- Защо точно през студените месеци се разпространява сезонният грип? 

- Защото грипните вируси са слабо устойчиви на топлина и изсушаване. Затова типичното разпространение на заболяването е през влажните и студени месеци от годината. През този период обикновено се събират по-големи групи хора на затворени места, което спомага за бързото и повсеместно разпространение на инфекцията. Както споменах в началото, грипният вирус се предава от болни на здрави хора при кихане и кашляне.

Вирусите навлизат в носа, гърлото или белия дроб, и започват бързо да се размножават в клетките на лигавицата. Засягат цялата дихателна лигавица, с увреждане на кръвоносните съдове и поява на оток и микрокръвоизливи. Това е причината за най-честите симптоми на вируса – температура, хрема и запушен нос; болки в гърлото, кашлица, храчки и дрезгав глас.

Увредата на клетките, покриващи дихателните пътища, предизвикани от действието на вирусите, благоприятства за развитието на вторични бактериални инфекции. Инкубационният период на вируса е от 1 до 5 дни, т.е., болните могат да заразяват други хора до 5 дни, след появата на първите симптоми на грипа. 

- Кои са рисковите групи от хора, които са най-застрашени от сезонния грип?

- Рисковите групи за тежко протичане и усложнения от грипната инфекция включват възрастните над 65 години и деца под 5-годишна възраст. Искам да изтъкна, че наличието на придружаващи заболявания, като хроничен бронхит, астма, ХОББ, муковисцидоза, сърдечна недостатъчност, диабет, хронична бъбречна недостатъчност, онкологични и хематологични заболявания, както и вроден и придобит имунен дефицит, са особено рискови за тежко протичане на грипната инфекция. Същото се отнася и за имуносупресирани болни, както и за пациенти, лекувани с високи дози кортикостероиди по друг повод.

- Какви са най-честите усложнения? 

- Дихателните пътища са сред най-често засегнатите от усложненията на грипната инфекция. В хода на тази инфекция, атакуваща носната лигавица и протичаща с хрема и запушен нос, се ангажират и околоносните синуси, които са анатомично функционално свързани с носната кухина.

Отокът на лигавицата и увреждането на т.нар. мукоцилиарен клирънс и неговия очистващ ефект от грипния вирус, водят до стесняване отворите на синусите и задръжка на секрет. Наслагването на бактериална инфекция предизвиква остър риносинуит, протичащ с тежест в главата и главоболие, запушен нос и издухване на жилави, слузно-гноевидни секрети. Температурата се задържа висока повече от три-пет дни или след светъл период има ново покачване на телесната температура. Оплакванията персистират повече от 10 дни.

Главоболието е силно, предимно в лицевата част на черепа и се засилва при движение на главата, както и при навеждане. Ако инфекцията не се лекува правилно, може да премине през костните стени на синусите и да ангажира орбитата и окото. Или пък, да навлезе в черепната кутия и да доведе до тромбоза на съдове в твърдата мозъчна обвивка или гноен процес в мозъка. 

Друго често срещано усложнение на грипния вирус е възпалението на средното ухо, протичащо със заглъхване и тежест в ушите, болки и туптене, намаляване на слуха, а при перфорация на тъпанчевата мембрана изтича мътен гноевиден секрет от ухото.


Още по темата: общо новини по темата: 4363
09.04.2024 »
09.04.2024 »
08.04.2024 »
08.04.2024 »
08.04.2024 »
08.04.2024 »
предишна страница [ 1/728 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Космическа надпревара
Конфискуват коли на пияни и дрогирани
Парламентарни избори 2023 г.
План за възстановяване и устойчивост на България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията