Голям пожар горя тази нощ в сграда в София. Около 4 часа огънят е лумнал в бивш ресторант на улица "Иван Асен II". Пожарникарите са овладели стихията, за да не се разпространи към съседните жилищни сгради. Хората от тях са били евакуирани. Пострадали няма. Пожарът е тръгнал от покрива. Предполага се, че причина е късо съединение. Сградата е общинска собственост. Съседи разказват, че сградата не гори за първи път и смятат, че пожарът е умишлен.
Кметът на район "Средец" Трайчо Трайков, съобщи, че сградата е собственост на държавата, но от години стои празна и разбита и е била готвена за приватизация. Според него това би било неправилно, затова е започнал действия, за да бъде предоставена на общината и да бъде преустроена във филиал на детска градина.
Председателят на СОС Герги Георгиев също реагира на новината. Ето какво написа той във Фейсбук:
"Пожар е изпепелил покрива на сграда на ул. "Иван Асен II". Благодарение на светкавичната реакция на пожарникарите, огнената стихия е била потушена, а живеещите в близост - евакуирани. За щастие няма пострадали, но са нанесени сериозни материални щети. Тази сграда, която е собственост на държавата, от години стои празна. Затова на 12 май в общинския съвет взехме решение, с което делегирахме на районния кмет на “Средец" Трайчо Трайков право да поиска от областния управител предоставянето й за управление на общината. Решихме също и сградата да бъде преустроена във филиал на Детска градина 18 “Детски свят" - за две допълнителни яслени групи.
Решението е влязло в сила в четвъртък, 26 май и вече се изпълнява.
Тази сутрин говорих с областния управител на София Иван Кючуков и той потвърди становището си - че ще предостави имота на общината незабавно след влизане в сила на решението ни, както и че очаква от районния кмет да внесе нужната документация.
Чух се и с колегата Трайчо Трайков, който ме увери, че през следващата седмица ще депозира искането, за което му благодаря. Желанието и усилията на всички ни е въпросът да се придвижи максимално бързо, за да може да използваме летния сезон за ремонт на сградата. Ще следя лично развитието на казуса и разбира се, при необходимост ще окажа съдействие в рамките на своите правомощия".
Зареждане ...


14:35 / 29.05.2022
1134




Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.