ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
НачалоФутболТенисБаскетболВолейболДругиСтатистики
Спортните новини: Днес (0) | Вчера (1)
Основен ремонт или изграждане на нов - това са двата варианта за бъдещето на стадион "Българска армия"
Автор: Екип Sofia24.bg 11:59 / 21.12.2021Коментари (0)4743
©
Основен ремонт на стария или изграждане на нов - това са двата варианта за бъдещето на стадион "Българска армия". А темата отново е актуална, защото предстои обществено обсъждане на проекта за подробен устройствен план на Борисовата градина и от ЦСКА-София се активизираха, че строителството трябва да започне, пише "Дневник".

Проектът предвижда само реконструкция на стадиона, но този месец главният архитект на София арх. Здравко Здравков допусна възможност за ново строителство като се премахнат насипите, върху които са трибуните. А общински съветници реагираха, че това е рисково за парка.

Собственикът на ЦСКА-София Гриша Ганчев пък постави темата на масата и в първото си интервю от месеци. Той изтъкна, че клубът не иска помощ от държавата, а има готовност сам да модернизира стадиона си. Ганчев дори каза, че се е разбрал с всички "и със зелени, и с пембени" и проблеми около начина на тази модернизация няма да има.

Виза за реконструкция и основен ремонт на "Българска армия" беше издадена още през 2019 година от главния архитект месец преди кметските избори, с което беше дадена надежда на феновете и ръководството на клуба. Няколко месеца по-късно, през март 2020 г., обаче, кметът Йорданка Фандъкова уточни, че "издадената виза не предвижда нов стадион". Повече от година и половина по-късно от общината искат да предотвратят протести срещу работата й, след като феновете се активизираха, че кметът не изпълнява обещаното преди местните избори.

Преди две седмици от думи на главния архитект на София Здравко Здравков се разбра, че чуждестранни архитекти вече подготвят проект за бъдещия стадион. Те самите го потърсили, защото били в неведение какво може и какво - не, да се строи в парк като Борисовата градина.

"Архитектите ме потърсиха за консултации и дадохме препоръки как бъдещата сграда да се събере в рамките на това спортно съоръжение - като геометрия, височини и т.н. Очакваме проекта и мисля, че резултатът ще е чудесен", заяви арх. Здравков.

Гриша Ганчев също обясни в интервюто, че синът му Данаил заедно с чуждестранни специалисти са провели срещи и са уточнили какво точно може и какво не може да се прави. Той каза, че ще се работи в рамките на чашата на стадиона и "няма да се отсече и едно дърво".

Споровете какво може да се строи се завъртяха около тълкуването на думата реконструкция, употребена в издадената виза. 

През април 2020 година арх. Здравков обясни, че тя означава "изпълнение на нови конструктивни елементи, основни части, съоръжения и инсталации на съществуващите съоръжения на стадион "Българска армия".

Сега авторите на проекта за ПУП на парка - "Ковачев архитекти" ЕООД, уточниха пред "Дневник", че реконструкцията "ще запази чашата на стадиона, като се поставят нови козирки, нови седалки и ще се запази растителността". "Чашата" е оформена от земните насипи, на които са трибуните на четирите сектора. Запазването на насипите означава, че няма да се строи изцяло нов стадион, а ще се преустройства старият.

Архитект Здравков обаче дава ново тълкувание на думата реконструкция. На въпрос може ли с издадената виза да се строи нов стадион той обясни в интервю: "Правилното наименование е реконструкция на това съоръжение. Това ще включи премахване на земнонасипните трибуни и на тяхно място изграждане на ново съоръжение... Този стадион не може да бъде запазен в съществуващия му вид, защото през 1967 г. е построен със земнонасипни трибуни."

Премахването на насипите означава на мястото на сегашния стадион да остане гола поляна. Това ще е огромна по мащаба си дейност, която може да застраши околната паркова среда, предупреди арх. Борислав Игнатов, зам.-председател на Столичния общински съвет. 

"Насипите са хълмове, берми, с хиляди кубически метри земна маса. Хиляди пъти камиони ще минават през Борисовата градина и през центъра на София", обясни той.

Идеята за премахване на трибуните със земен насип и замяната им със стоманобетонна конструкция всъщност представлява премахване на самия стадион и изграждането му наново, което излиза извън допустимото по закон, коментира юристът Борис Милчев, член на общинската комисия по архитектура. Според специалисти, цялостна реконструкция със запазването на трибуните върху насипи е почти невъзможна за сериозна промяна и модернизация на съоръжение.

В първия вариант на проекта за ПУП, широко обсъждан в обществото през май 2019 г., "чашата" (насипите) на стадиона се запазва и никой не я оспорва. 

На 15 септември 2021г., при обсъждането на коригирания вариант на проекта в Обществения експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ), ръководен от арх. Здравков, "чашата" на стадиона си стои и за премахване на насипите не се говори. В този втори вариант на проекта, обаче се прави корекция. И в него при внасянето му в НАГ на 1 декември тази година липса текста за насипите. От екипа, изготвил проекта, уточняват, че е отпаднал по настояване на арх. Здравков.

Стадион "Българска армия" има статут на т.нар. "заварен строеж" и като такъв може да остане само в този си вид, тъй като е недопустим по параметрите за Борисовата градина в Общия устройствен план на София. Това показва правният анализ на Милчев. За да бъде запазен, през април 2018 г. беше променен Законът за устройството и застрояването на Столичната община. Новият текст позволява с одобрението на ¾ мнозинство в общинския съвет "заварени строежи" като стадион "Българска армия" и националния "Васил Левски" да бъдат запазени с новия ПУП на Борисовата градина. 

Под запазване се има предвид даването на устройствен статут с план за застрояване, което е предвидено в проектоплана на Борисовата градина. Тогава стадионът може да бъде предмет на основен ремонт или реконструкция, но не и строителство на изцяло нов, смята Милчев.

Комплекс "Българска армия" е с обща площ 61 909 кв.м. Собственик е държавното дружество "Сердика спортни имоти" ЕАД, което е към Министерството на младежта и спорта. Футболният клуб е наемател и от две години се водят преговори за учредяване на смесено дружество между ЦСКА-София и наемодателя. Целта е клубът да придобие собственост върху съоръжението.
Още по темата: общо новини по темата: 156
23.08.2022
01.06.2022
26.05.2022
25.05.2022
21.05.2022
20.05.2022
предишна страница [ 1/26 ] следващата страница







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Актуални Четени Теми
СДВР показа устройството, с което са изстрелвани ракети на мачовете Левски - ЦСКА
ЦСКА със страхотен обрат срещу Арда в Кърджали
Фернандо Каранга поднови тренировки с ЦСКА
»
Класиране Резултати

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията